Studenti mohou vyhrát zájezd

Pardubické Gymnázium Dašická ve čtvrtek navštívil izraelský velvyslanec Gary Koren. Studentům představil kreativní soutěž v poznávání moderního Izraele. Hlavní cenou pro vítěze je zájezd do Izraele.

O projektu Cemach
Projekt CEMACH je kreativní soutěž v poznávání moderního státu Izrael určená studentům středních a vysokých škol v České republice, Izraeli, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.
Hlavním cílem soutěže je seznámit studenty se současným Izraelem jako zemí zajímavou pro cestování, obchod, vzdělávání i kulturní obohacení. Soutěžící díky projektu získávají dovednosti užitečné pro další studium i pro život (například: samostatnost, komunikační dovednosti, vyhledávání informací).

Každoročně se podobných přednášek zúčastní tisíce studentů a desítky až stovky z nich se pak zapojí přímo do soutěže. „Je to významný edukační projekt, který zároveň pomáhá udržet dobré diplomatické vztahy,“ uvedla Linda Rakytková ze společnosti PP Partners s tím, že se letos koná čtvrtý ročník.

Co víme o historii státu Izrael?
Samostatné dějiny Státu Izrael se začaly psát 14. května 1948, kdy byla vyhlášena nezávislost. Během následujících necelých 24 hodin pravidelné armády Egypta, Jordánska, Sýrie, Libanonu a Iráku napadly zemi a donutily Izrael bránit svou suverenitu.
Klid zbraní v Izraeli obvykle nevydržel dlouho, důkazem mohou být třeba Šestidenní válka v roce 1967 nebo Jomkipurská válka v roce 1973. Po celou dobu své existence se Stát Izrael potýká také s hrozbou teroristických útoků.


ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
Počet obyvatel: 8 296 000
Rozloha: 21 640 km2
Hlavní město: Jeruzalém
Oficiální jazyky: hebrejština, arabština
Měna: Nový izraelský šekel (NIS)
Politický systém: Parlamentní demokracie
Datum vzniku: 14. května 1948
Národnostní složení: 75,4 % Židé, 20,6 % Arabové, 4 % menšiny


zdroj: http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/antisemitismus-pro-jine-zeme-jsme-podle-korena-prikladem-20150205.html