Soutěž CEMACH je v plném proudu!

Vážení zájemci a soutěžící,

celostátní soutěž pro mládež  CEMACH je již v plném proudu.

V průběhu listopadu 2011 garanti soutěže Sabina Vieira, Jakub Szántó, Lada Krupková Křesadlová a Kamil Brabec se studenty diskutovali na téma novodobý Izrael. Organizátoři projektu CEMACH připravili pro studenty zajímavé semináře v Lidicích a Brně, včetně webinářů.

Cyklus seminářů se uskutečnil v termínech 11., 15. a 16. listopadu v Galerii Lidice a 22., 23. a 24. listopadu 2011 v Muzeu romské kultury v Brně, kde bylo zajištěno technické zázemí a on-line přenosy seminářů. V Praze se kromě dalších zájemců postupně jednotlivých seminářů zúčastnily školy Soukromá SOŠ a SOU BEAN s.r.o., Smíchovská střední průmyslová škola a Gymnázium Kladno. Semináře v Brně byly zastoupeny kromě dalších zájemců hlavně studenty Biskupského gymnázia z Barvičovy ulice z Brna – Stranice. Společně pak měli možnost sdílet zajímavé poznatky a zkušenosti především z praxe lektorů jednotlivých disciplín.

Doprovodné dopisy studentů, kteří se hlásí do soutěže, ukazují překvapivý zájem o Izrael:

 „Studuji hebrejštinu a chci v Izraeli v budoucnu pracovat,“ zní jeden text. „ Na internetu jsem se seznámila s izraelským klukem, který zrovna jel do armády. Chci se víc dozvědět o jeho zemi,“ zní další. „Zajímá mě izraelský film, který boduje na mezinárodním poli. Proto jsem si vybral literární disciplínu a toto téma,“ je další příklad. Někteří studenti se do soutěže hlásí, protože Izraeli z duchovních i politických důvodů prostě fandí. „Tato soutěž politiku neřeší,“ upozorňuje organizátor Giuliano Giannetti. Jde nám o to ukázat příklady, co v Izraeli dobře funguje a co by mělo smysl, třeba v oblasti podpory vědy a vzdělání, mít i v České republice. Studenti soutěží kreativními projekty v literární, výtvarné a internetové disciplíně, ve které mají vybudovat website na zvolené téma. „Tato disciplína v rámci poznávací soutěže zatím zřejmě nemá v ČR obdoby,“ upozorňuje Giannetti a dodává: „Soutěžící by měl nejen vyhledat informace k tématu a bravurně je zpracovat do čtivých textů. Měl by dbát i na pravidla webdesignu a optimalizace pro vyhledavače.“

Reference profesorky k semináři v Brně: „ … ráda bych Vám poděkovala za seminář, který jsme se studenty absolvovali. Není pravidlem, že program pro studenty nabízí profesionálně vybroušenou formu přenosu informací. Přednáška o novodobém Izraeli byla pro mě velmi milou výjimkou… Nora Janečková “  Biskupské gymnázium Brno

Přidáváme nahrané přednášky

V průběhu druhého prosincového týdne budou přednášky dostupné na našich internetových stránkách www.cemach.cz/seminare. Již dnes můžete v dané sekci zhlédnout přednášku Jakuba Szántó pro literární disciplínu.

Prodloužení termínu příjmu přihlášek

V současné době probíhá přihlášení studentů do jednotlivých disciplín. Přihlášení jsme prodloužili až do 29.února 2012!