Vítězové třetího ročníku mezinárodního projektu CEMACH se podívají do Izraele

Sedm vítězů mezinárodní vzdělávací soutěže CEMACH z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se o letošních prázdninách podívá do Izraele. Svou výhru si převzali vítězové, studenti středních škol, včera v areálu Lidické galerie z rukou velvyslance státu Izrael, Garyho Korena. Ceremoniálu se zúčastnil i primátor města Kladna, Dan Jiránek. Po krásách státu Izrael bude studenty doprovázet zkušený český pedagog a izraelský průvodce.

Třetí ročník mezinárodní soutěže CEMACH, ve které studenti středních škol ze čtyř států zemí V4 soutěží v poznávání státu Izrael a zpracování kreativních projektů o něm, vrcholí. V průběhu školního roku 2013/2014 byly v rámci projektu uspořádány přednášky o Izraeli pro více než 5000 studentů, z nichž se tisícovka přihlásila do soutěže. Posledním bodem v jejím harmonogramu je poznávací zájezd do Izraele pro sedm soutěžících studentů ze států Visegrádské čtyřky. Zájezd je organizován ve spolupráci s  Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze a Bratislavě, Ministerstvem školství České republiky a Visegrádským fondem. Účastníci zájezdu budou moci vidět město Jeruzalém, Tel Aviv, Haifa, Kibbutz Genossar, Galilejské jezero, arabsko – židovské vzdělávací centrum Beit Hagefen, noční divadelní představení na Davidově věži provázenou prohlídku po Yad Vashem Holocaust Museum a absolvují prohlídku národního parku Masada.

Projektu Cemach se ve třetím ročníku zúčastnilo necelých pět tisíc studentů ze střední Evropy, kteří zpracovali projekty do soutěže. Nejlepších sedm se podívá do státu Izrael, další výherci obdrží tablety iPad, mp3 přehrávače nebo elektronickou čtečku Kindle. Projekt Cemach se odehrával v řadě měst a obcí v České republice, Slovensku, Polsku a Maďarsku, kde pro místní studenty středních škol přednášeli převážně velvyslanci státu Izrael ze zemí V4, případně lektoři a porotci soutěže. „V letošním ročníku jsme organizovali přednášky o Izraeli kromě českých měst i v Budapešti, Varšavě, Brně, nebo Bratislavě. Bohužel jsme v letošním roce nemohli vyhovět všem školám, protože zájem o projekt byl větší než kapacity. Po zkušenostech z tohoto ročníku počítáme s další expanzí soutěže v Česku, na Slovenku, Maďarsku i Polsku,“ říká producent projektu a jeho zakladatel Andrej Čírtek.

Další ročník soutěže přinese hned několik novinek: v rámci vzdělávacích besed o moderním Izraeli budou organizovány i dvě doprovodné putovní výstavy s výtvarnými díly z předešlých ročníku soutěže, plánuje se expanze soutěže CEMACH do dalších evropských zemí i mimo státy V4 a v neposlední řadě se také plánuje větší zaměření na vyučující a vytvoření komunity pedagogů, kteří jsou pro komunikaci se soutěžícímu klíčoví. „ V plánu je i vytvoření čtvrté disciplíny vedle současných disciplín (literární, výtvarné a internetové). Chceme zapojit i technicky založené školy s maturitou a nová disciplína bude zaměřena velmi prakticky na originální myšlenku, která má i podnikatelské využití,“ dodává Čírtek s tím, že podrobnosti k technické disciplíně budou zveřejněny po letních prázdninách.

Studenti středních škol soutěžili v letošním roce formou zpracování kreativního projektu o moderním Izraeli v literární, výtvarné a internetové disciplíně. Projekty vyhodnotila odborná porota ve složení – odborník na problematiku Blízkého východu a Izraele Sabina Vieira, za literární disciplínu redaktor České televize Jakub Szántó, za výtvarnou disciplínu fotografka a malířka Lada Krupková Křesadlová a za internetovou disciplínu IT odborník Giuliano Giannetti. Včera dopoledne proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů soutěže CEMACH v zahradě za Lidickou galerií a předání hodnotných cen.

Vítězové letošního ročníku, kteří získali hlavní cenu  zájezd do Izraele:

1)    Tereza Vondrášková – Tábor

2)    Matyáš Havel – Chotěboř

3)    Peter Kovács – Košice

4)    Mikołaj Walczak – Varšava

5)    Jan Koblížek – České Budějovice

6)    Regina Meszáros – Budapešť

7)    Tereza Došková – Velké Poříčí

Soutěž CEMACH je vyhlašována pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a s podporou Ministerstva kultury. Soutěž vyhlašuje Česko-izraelská smíšená obchodní komora ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael v ČR, Visegrádským fondem a Památníkem Lidice.