Pět izraelských startupů, které byste v roce 2016 neměli minout

Pět izraelských startupů, které byste v roce 2016 neměli minout

Izrael vzhledem k nedostatku přírodních surovin vyvinul unikátní definici k inovaci: vytvořit hodnotu z ničeho. Právě toto je cílem více než 6000 startupů, které momentálně operují na území Izraele a usilují o to se stát dalším „jednorožcem” tj. společností, která během 5 – 10 let znásobí svoji hodnotu z nuly na miliardy dolarů.

Pojďme se podívat na nenadějnější izraelské startupy tohoto roku, třeba vás inspirují k vlastnímu projektu:

OurCrowd – Startup pro startupy

Nejobtížnějším úkolem pro začínající společnost je získat spolehlivé investory. Vytvoření právní dokumentace související s milionovými investicemi může znamenat v mezinárodním prostředí i měsíce jednání a právních konzultací, což si začínající firma o několika lidech, která se musí soustředit především na vývoj svého produktu, nemůže dovolit.

Jon Nedved, zakladatel OurCrowdu, přišel s unikátním řešením tohoto problému. Pojem crowdfundingu pravděpodobně znáte ze stránek jako je Kickstarter, ale hlavní rozdíl mezi OurCrowdem a Kickstarterem spočívá v tom, že OurCrowd umožňuje obyčejným lidem přispívat i menšími částkami do začínajících startupů, ale za stejných podmínek, jaké by získal velký investor. OurCrowd se postará o související smlouvy a Vám stačí investovat peníze a sledovat hodnotu akcií.

Mapme – propracované on-line mapy bez programování

Mapme vznikl v hlavě jedenadvacetiletého vývojáře Bena Langa, když se snažil vytvořit tuto on-line mapu zachycující izraelské startupy.
Brzy si uvědomil, že jeho program může sloužit i dalším lidem a vznikl startup, který umožňuje vkládat do map vlastní data, ukazovat je on-line a umožňovat veřejnosti mapy editovat a přidávat do nich další informace. Ben hledá na webu www.mapme.com další spolupracovníky do šestičlenného týmu. Podobnou myšlenku lze nalézt také u českého lepsimisto.cz

Fairfly – nespokojte se Vaší letenkou

Český trh je prosycený službami jako je Skypicker nebo Letuška.cz, které umožňují vyhledat nejlevnější dostupné letecké spojení. Stalo se Vám ale někdy, že jste si koupili letenku a po několika dnech jste zjistili, že její cena klesla i o několik tisíc korun?

Zakladateli Fairfly Avielu Simanovi se to stalo a zde se zrodil jeho nápad na Fairfly. Fairfly po nákupu letenky i nadále sleduje její cenu a v případě, že klesne natolik, že se vyplatí zaplatit poplatky za přebookování, tak letenky vymění.

Podle investora Fairfly Uriho Levine lidé takto ročně mohou ušetřit až 100 miliard dolarů, které platí za to, že nekontrolují cenu své letenky po vlastním nákupu.

Stratoscale – vytvořte si z vašich počítačů vlastní cloud!

S nástupem cloudových center, jako je zejména Amazon AWS, dává čím dál tím menší smysl investovat do zařízení a správy soukromých datových center. Některé společnosti by nicméně chtěly využívat výhod cloudových služeb a zároveň nepřijít o jistoty a soukromí vlastního warehouse.

Stratoscale řeší právě problém tím, že umožňuje spravovat desítky i stovky oddělených počítačů jako jeden velký cloud. Uživatel tak konzumuje výpočetní a diskovou kapacitu celé infrastruktury, jako kdyby využíval klasickou cloudovou službu.

Zdá se vám to zajímavé? Intelu a Ciscu také, a tak společně s dalšími investory už do Stratoscale investovali přes 42 milionů dolarů.

CheckMarx – konečně bezpečný kód


Každý vývojář ví, že hledat kód bez chyby je jako hledat jednorožce – a to je právě to, co se snaží izraelský startup CheckMarx změnit. Aplikace v reálném čase hledá v kódu programátorů zranitelnosti a nabízí řešení jak chybu opravit.

CheckMarx již využívají velké společnosti jako CocaCola, Salesforce nebo Jira a je tak v hledáčku investorů. Od svého vzniku získala na investicích 92 milionů dolarů a má více než 130 zaměstnanců v Izraeli, Velké Británii, Singapuru a Indii.

Tímto izraelská startupová scéna ovšem zdaleka nekončí. Mezi izraelskými startupy lze nalézt firmy, které vyvíjí kapesní tiskárny, dokonalejší baterie, videohry i aplikace pro tělesně a duševně handicapované.

Další startupy

Pokud by Vás zajímalo, do čeho investovat tak andělský investor Sergey Nivens zveřejni svůj soukromý seznam 208 Izraelských startupů i s podmínkami jak lze do nich investovat.

Giuliano Giannetti